Na czym polega leczenie ortodontyczne?

1

Z różnymi rodzajami wady zgryzu boryka się bardzo wielu naszych rodaków. Wady te mogą wynikać zarówno z uwarunkowań genetycznych, jak i przyczyn zewnętrznych. Warto wiedzieć, że leczenie ortodontyczne trwa dość długo, średnio ok. 2 lata. Dotyczy to jednak jedynie leczenia podstawowego, a w celu całkowitego usunięcia wady zgryzu należy kontynuować leczenie, żeby efekty pozostały z nami na stałe.

Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodoncja to jedna z wielu specjalizacji stomatologicznych. Jej zasadniczym celem jest leczenie rozmaitych wad zgryzu, z jakimi borykają się pacjenci. O ile samo leczenie ortodontyczne powszechnie kojarzy się z efektami wizualnymi (ładniejszy uśmiech), to ma ono wpływ na właściwe funkcjonowanie szczęki, takie jak:

  1. poprawna wymowa,
  2. rozdrabnianie pożywienia,
  3. gryzienie pokarmu.

Jakie wady zgryzu można wymienić? Tego dowiesz się z kolejnych akapitów.

Dziedziczone wady zgryzu

Są to wady uwarunkowane genetycznie. Przykładem może być progenia, czyli kostna wada zgryzu. Żuchwa osób cierpiących na progenię jest nieprawidłowo rozwinięta w porównaniu ze szczęką, mianowicie jest bardzo wysunięta.

Inny przykład genetycznej wady zgryzu to diastema, polegająca na zaburzeniu położenia zębów. Cechą szczególną diastemy jest bardzo wyraźna przerwa między jedynkami (górnym siekaczami).

Nabyte wady zgryzu

Ten typ wad zgryzu wynika z negatywnych czynników zewnętrznych. Wpływ działania czynników środowiskowych może polegać na przykład na nieprawidłowym układaniu niemowlęcia do spania, używanie złych smoczków, szkodliwe nawyki u małych dzieci (na przykład ssanie kciuka czy unikanie oddychania przez nos).

Oprócz wyżej wymienionych czynników, istotny wpływ może mieć próchnica albo zbyt późne wypadanie mleczaków.

Wady zgryzu spowodowane czynnikami środowiskowymi i genetycznymi

Ten rodzaj wad określa się mianem zmian ewolucyjnych. Według badań, są związane z konkretnymi zmianami, jakie zachodzą w obrębie danego społeczeństwa lub pokolenia. O jakie zmiany chodzi? Mogą to być zmiany stylu życia i jedzenie przetworzonej żywności (zwłaszcza miękkiego pożywienia). Co ciekawe, ma to wpływ na szerokość ludzkich łuków zębowych. Nasi przodkowie rzecz jasna żyli i odżywiali się w całkowicie odmienny sposób, stąd różnice w budowie uzębienia. Do takich wad można zaliczyć na przykład tzw. stłoczenie zębów.

Podsumowanie

Wiesz już, o co chodzi w leczeniu ortodontycznym, jakie mogą występować wady zgryzu i dlaczego warto podjąć się leczenia. Gra jest zdecydowanie warta świeczki, ponieważ zdrowie zębów jest niezwykle ważne, więc nie wahaj się przed wizytą u ortodonty. Efekty leczenia mogą Cię pozytywnie zaskoczyć, dzięki czemu będziesz cieszyć się pięknym uśmiechem.