Jak fluorki działają na próchnicę zębów?
Jeśli chodzi o dbanie o jamę ustną i zęby, zaleca się przestrzeganie szeregu nawyków, takich jak szczotkowanie zębów kilka razy dziennie, stosowanie zdrowej diety i stosowanie fluoru dentystycznego. Jednak niektórzy ludzie nadal nie wiedzą, z czego składa się ten produkt i czy jego nadmierne stosowanie może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.
Fluorki stomatologiczne
Fluor jest minerałem, który można znaleźć w sposób naturalny w świecie zwierząt, np. w łososiu lub sardynkach, lub w świecie roślin — w herbacie lub pomidorach. Minerał ten jest często dodawany do specjalnych produktów do higieny jamy ustnej, takich jak pasty do zębów i płyny do płukania. Udowodniono, że fluor jest doskonałym środkiem zapobiegającym próchnicy zębów. Większość spożywanych fluorków trafia bezpośrednio do kości i zębów. Nadmiar fluorków, który nie może zostać przyswojony, jest eliminowany przez organizm poprzez pot, mocz i kał.
Co to jest próchnica?
Próchnica zębów jest chorobą zakaźną, która atakuje minerały znajdujące się w zębach. Z czasem ubytki powodują, że zęby tracą swoją pierwotną strukturę. Jeśli nie są one leczone w odpowiednim czasie i tak jak powinny, dochodzi do powstawania dużych przerw w uzębieniu, które stają się dość głębokie. Zaawansowana próchnica jest często bardzo bolesna i dokuczliwa, dlatego tak ważne jest jej leczenie w odpowiednim czasie.
Działanie fluorków dentystycznych na próchnicę zębów
Fluor jest minerałem, który działa na dwa różne sposoby w celu ochrony zębów.
- Minerał ten miesza się ze szkliwem obecnym w zębach, zapobiegając ich odwapnieniu. Bakterie czasami osadzają się na zębach po każdym posiłku. Jeśli nie są one odpowiednio usuwane, mogą prowadzić do powstania okropnych ubytków.
- Drugim elementem działania fluoru dentystycznego jest usuwanie jak największej ilości bakterii obecnych na zębach.
Fluor może być wprowadzony do organizmu na dwa różne sposoby: po pierwsze poprzez spożycie niektórych pokarmów lub suplementów, a po drugie poprzez produkty do higieny jamy ustnej, takie jak pasta do zębów lub płyny do płukania ust.
Zagrożenia związane z nadmiernym stosowaniem fluorków dentystycznych
Ważne jest, aby nie nadużywać fluoru i zawsze stosować go z umiarem. Nadmierne stosowanie fluorku dentystycznego może poważnie uszkodzić zęby, zwłaszcza szkliwo. Eksperci zalecają mycie zębów kilka razy dziennie z niewielką ilością fluoru, aby chronić je przed ewentualnymi bakteriami, które mogą się tworzyć po spożyciu pokarmu. W każdym razie, jeśli masz co do tego jakiekolwiek wątpliwości, warto odwiedzić dentystę, aby dowiedzieć się, ile fluoru potrzebuje Twój organizm.
A jeżeli zmagasz się z bólem zęba i z jakiegoś nie możesz iść do dentysty, zapoznaj się z najlepszymi sposobami domowymi na ból zęba.
Podsumowanie
W celu uniknięcia ewentualnego pojawienia się próchnicy należy prawidłowo szczotkować zęby pastą bogatą we fluor. Przestrzeganie zdrowej i zrównoważonej diety jest również ważne dla utrzymania zębów w doskonałym stanie. Niestety, w dzisiejszych czasach wiele osób nie zwraca uwagi na swoje zęby i nie odwiedza dentysty. Takie wizyty są niezbędne, aby zapobiec wszelkim problemom w jamie ustnej i mieć zęby w jak najlepszym stanie.