Jak przygotować się do usunięcia zęba mądrości?
Z pewnością usuwanie zęba nie jest przyjemnością. Ten zabieg stomatologiczny budzi obawy pacjentów. Odpowiednie przygotowanie się do niego sprawi, że będzie on bardziej komfortowy. W tym artykule weźmiemy pod uwagę to, jak przygotować się do ekstrakcji ósemki, czyli popularnego zęba mądrości. Dowiedz się, co trzeba wiedzieć.
Dlaczego usunięcie ósemki może być konieczne?
Na początku zastanówmy się nad tym, w jakich sytuacjach niezbędna jest ekstrakcja ósemki. Ten zabieg stomatologiczny wykonuje się u pacjentów, u których pozostawienie zęba mądrości negatywnie wpływa na codzienny komfort życia, powoduje dolegliwości bólowe oraz stwarza zagrożenie dla innych zębów. Podstawowe wskazania do ekstrakcji ósemki to m.in.:
- wrastanie zęba w dziąsło tzw. utrudnione wyrzynanie;
- krzywe rośnięcie zęba;
- próchnica;
- wywieranie nacisku na pozostałe uzębienie (zbyt mało miejsca w łuku zębowym);
- powodowanie stanów zapalnych jamy ustnej.
Jeżeli dentysta potwierdzi, że występują dolegliwości związane z nieprawidłowym rozwojem ósemki lub stanowi ona zagrożenie dla pozostałych zębów, to podejmuje się decyzję o ekstrakcji. Często jest to wystarczające do tego, aby pozbyć się dolegliwości bólowych.
Jak przygotować się do ekstrakcji zęba mądrości?
Wiesz już, kiedy wykonuje się ten zabieg stomatologiczny. Jak się do niego przygotować? Nie jest to bardzo skomplikowane. Przed planowanym zabiegiem wykonuje się zdjęcie panoramiczne RTG, czasami niezbędne jest wykonanie zdjęcia 3D. Z pewnością stomatolog poinformuje Cię o tym w trakcie wizyty.
Ponadto przed zabiegiem warto zjeść pełnowartościowy posiłek, ponieważ przez około 2 godziny po jego wykonaniu nie można spożywać pokarmów. Do tego na minimum 12 godzin przed ekstrakcją należy przestać spożywać alkohol, gdyż może on rozrzedzać krew. Abstynencję należy zachować przez kilka dni po zabiegu, aby uniknąć niekontrolowanego krwawienia.
Oczywiście do gabinetu stomatologicznego udajemy się po dokładnym wyszczotkowaniu zębów, co ułatwi pracę specjaliście oraz poprawi komfort pacjenta. Osoby palące papierosy powinny zapewnić sobie ich substytut w postaci plastrów nikotynowych, ponieważ w ciągu pierwszych 24. godzin od wykonania ekstrakcji przeciwwskazane jest palenie papierosów. Może to powodować poważne konsekwencje zdrowotne, w tym m.in. powstanie suchego zębodołu czy też zapalenie lub zainfekowanie świeżej rany.
Z doświadczenia wiemy, że zabieg ten warto planować na czwartek lub piątek przed wolnym weekendem. Dotyczy to zwłaszcza osób pracujących, ponieważ przez pierwsze 2-3 dni po wykonaniu ekstrakcji u pacjenta może występować opuchlizna i obrzmienie.
Odpowiedzialnie wybierz gabinet stomatologiczny
Usunięcie zęba mądrości warto powierzyć profesjonalistom. Właśnie dlatego rekomendowane jest przeprowadzenie analizy doświadczenia i ofert gabinetów stomatologicznych w okolicy. Co do zasady sama ekstrakcja jest zabiegiem rutynowym i nieinwazyjnym. To sprawia, że bez problemu znajdziesz wysokiej jakości specjalistę od chirurgii stomatologicznej, który go wykona. Nie ma się czego bać.